A hamisítások ellen legújabban úgy védekeznek a kínaiak, hogy az újonnan kifejlesztett plágiumkereső szoftverrel kivizsgálják a kiadásra kerülő munkákat. Olyan publikált műveket analizálnak, mint az akadémiai irodalom.
Március közepe óta használható

Csak a kínai anyagok kerülnek átvizsgálásra
A programot közel ezer kínai természettudományi folyóirat használja. Három hónap alatt 72 ezer cikket ellenőriztek. A Tsinhua Egyetem munkatársai szerint az összeollózott anyagokat lebuktató szoftverről kedvező visszajelzések érkeznek. A próbaverziót 200 egyetemen kezdték használni, ahol az eddig bekövetkezett csalásokra csak az egyetemi tanárok szakmai ismerete alapján derülhetett fény. Jó hír a magyar, és a többi nemzet hamisítóinak: a csak a kínaiul írt anyagokat képes átvizsgálni, az idegen nyelven írt munkák ellenőrzéséhez nincs meg a szükséges adatbázis.
Egyelőre ingyenes a program, de később fizetni kell majd érte
A szoftver még ingyenes, de a végleges verzióért fizetni kell majd. Az MTI értesülési szerint plágium vádjával legutóbb március elején bocsájtották el állásából a Csöcsiangi Egyetem egyik docensét, aki egy korábbi munkából kimásolt kutatási eredményeket 8 értekezésében is felhasznált, és az egyik anyagot több tudományos folyóiratnak is elküldte publikálásra.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése